Ужички средњошколци, изложбом „У њиховим патикама“, поручили да је потребно да прихватимо избегла и расељена лица

Мноштво избеглица из земаља које су захваћене ратовима, страхом и сиромаштвом напустило је своје домове, а њима и њиховој несрећи ужички средњошколци су посветили изложбу „У туђим патикама“.

Поставка, како објашњавају ученици Уметничке школе у Ужицу, „указује на положај избеглих и расељених лица, као и потребу њиховог прихватања у срединама у којима сада живе“.

Назив изложбе, која се може погледати до 18. јуна у галерији Јокановића куће,  нуди генерацијски поглед ужичких средњошколаца на један дан проведен у „патикама“ њихових вршњака избеглица.

Цртежи, слике, плакати, дуборези, графике, фотографије, предмети од керамике, симболични су прикази проблема избеглих и њихових трагова живота, кроз мотиве њихових лица, одеће, обуће и других предмета, које су израдили ученици Уметничке, Техничке и Медицинске школе. Прогаму су се придружили и ученици Музичке школе „Војислав Лале Стефановић“.

Осим њих, радове је изложило и неколико уметника који су избегли из Украјине, Либана, Сирије, Бурундија и са Кубе, а који живе у Србији, последњих пет година.

Ученице Уметничке школе, у народним ношњама Сирије, Турске и других земаља, казивале су стихове и читале своје текстове о тим државама, а ђаци Музичке школе свирали су композиције и на тај начин су, сви заједно, илустровали кутурно наслеђе земаља из којих потичу избегли људи.

***

Наталија Шарабура је изложила етно-мотиве којима се традиционално декоришу посуђе и други кућни предмети у Украјини. Она је лекарка. Живи у Београду, али не ради у својој професији. Цртањем и сликањем, за које каже да су „њена друга љубав“, бави се од своје дванаесте године.

Из Запорожја је. Због рата у тој земљи, избегла је у Србију 2020. године.

„Живим у Београду и Србија нас је дивно прихватила и заштитила. Дала ми је могућност да сликам и водим радионице сликарства у Београду за  избеглу децу и жене“, објашњава за Данас Наталија.

Поставка је део једногодишњег пројекта „У њиховим патикама“, који спроводи УНХЦР, а чији покровитељ је Министарство просвете Србије. Уметничка школа у Ужицу је изабрана као једна од тринаест школа у Србији да учествује у реализацији тог пројекта.

***

„Заинтересовали смо и ђачке парламенте других школа у Ужицу и приредили изложбу о томе како ученици виде људе и своје вршњаке који су, због ратних страдања, морали да напусте своје домове и оду у непознату земљу“, објаснила је директорка Уметничке школе Ивана Стаматовић, похваливши креативнот и племенитост ужичких средњошколаца.

***

Слободан Грбић, градски већник за социјална питања, оцењује да „наше разумевање проблема избеглица зависи од тога колико смо спремни да се ставимо у њихову позицију.

Он истиче да је веома важно то што се проблемом избеглиштва баве ученици и присећа се да је Ужице прихватило велики број избеглица из Босне, током ратова у бившој Југославији.

***

Гошћа Ужица била је Стефани Краус, заменица шефице Представништва УНХЦР у Србији. Није крила импресионираност изложбом, костимима и програмом који су ученици, са њиховим професорима, припремили, али и гостопримством Ужичана и, како је описала, „отвореношћу Ужица“.

„На такав начин се граде мостови између култура и тиме схватамо да смо сви једнаки“, навела је гошћа и казала да је УНХЦР био веома задовољан када је Уметничка школа у Ужицу прхватила учешће у пројекту „У њиховим патикама“.

„Међитим, нисмо могли да замислио да ће се још неколико школа и Народни музеј Ужице придружити нашем пројекту. Ужице је“, оценила је, „град отвореног срца и позитиван пример који желимо да се шири“.

***

Весну Аћимовић Панић, професорку у Уметничкој школи, која је покренула и осмислила тај пројекат у граду, ученици и остали присутни су поздравили великим аплаузом.

„У ситуацији тешкх и тужних дешавања, која су нас недавно задесила, успели смо да покренемо лавину позитивних мисли, емоција и хуманост ученика који су, кроз креативни рад, исказали потребу о прихватању различитости и интеграцији избеглица. Не рађамо се хумани, хуманост се учи“, поручила је Весна Аимовић Панић.

Све вше избеглих у свету

Стефани Краус је понудила поразну статистику о томе да се сваке године повећава број избеглих и расељених у свету. „На крају 2022. године, у свету је било 108,4 милиона избеглих и раселених, а на крају 2021. било их је 82 милиона, што значи да је њхов број, за само једну годону, значајно порастао“, упозорла је Краус.

Текст и фотографије су преузете са сајта danas.rs уз одобрење аутора Ненада Ковачевића.